Профил на предприятието
Разнообразие от горски ресурси
Модерно горско стопанство
Инвестиционна програма
С грижа за хората
Опазване на горите
В хармония с природата
Проекти
Партньори
Природни паркове
Ловен Туризъм
Горски разсадници
Коледни елхи
Горска педагогика
Ценоразписи
Туристически бази
Профил на купувача
Закупуване и продажба на имоти
Архив - профил на купувача
Отдаване на дървесина на корен
Възлагане на услугата добив на дървесина
Продажба на прогнозни количества
Продажба на дървесина от склад
Лесокултурни мероприятия
Електронни търгове
Новини
Документи
Достъп до обществена информация
Защита на лични данни
Горска сертификация
Публикации
Галерия
Видео материали
Фото регистър
Карта на превозните билети
Връзки
Гората е възобновим природен ресурс, който предлага множество блага и услуги и изпълнява незаменими средообразуващи, водоохранни и защитни функции.
Лесовъдските дейности, свързани с ползването на дървесина, са насочени към формиране и поддържане на жизнени и многофункционални горски екосистеми, увеличаване на продуктивността на горите и подобряване на тяхната устойчивост към болести, вредители и природни бедствия.
Горите в предприятието се стопанисват по начин, който позволява възобновяването им по естествен и природосъобразен път.
Залесителните дейности се извършват предимно на голи, невъзобновени по естествен начин площи и след провеждане на санитарна сеч в гори, пострадали от пожари, ветровали, снеголоми, болести и вредители.
Годишно се залесяват около 1,5 милиона фиданки на площ от средно 3000 декара.
За производството на необходимия посадъчен материал предприятието разполага с 53 горски разсадника.
От 2019 г. в горския разсадник край софийското село Локорско заработи първата в България автоматизирана поточна линия за производство на контейнерни фиданки с капацитет 1,5 млн. фиданки годишно, както и оранжерия и две площадки за отглеждане на фиданките с автоматизирано поливане.
Тази технология гарантира почти пълна кълняемост на посадените семена и над 97% прихващане при засаждане.
Допълнително предимство при контейнерното производство е, че залесяването отнема само година, докато при фиданките с гол корен са необходими от 2 до 4 години за отглеждането на една млада гора.
Модерното съоръжение е доставено с финансовата подкрепа на програма LIFE 2016 на ЕК по проект: „Възстановяване и подобряване на природозащитния статус на приоритетни горски хабитати от мрежата „Натура 2000“ в България“ – LIFE16/NAT/BG/00081, който се реализира съвместно от Югозападното държавно предприятие и Горска семеконтролна станция – София.
Основната цел на проекта е да допринесе за подобряване на природозащитното състояние и увеличаване на покритието на 7 приоритетни горски местообитания в 6 целеви зони по „Натура 2000“ на територията на ЮЗДП: Витоша, Огражден-Малешево, Конявска планина, Кресна-Илинденци, Осоговска планина, Скрино.
В тази връзка е изготвен и експертен анализ, който показва, че от общо увредените държавни гори в България, попадащи в „Натура 2000“, повече от половината са на територията на ЮЗДП. За възстановяването им предприятието разработи нов проект, който предвижда залесяване на 275 ха увредени гори в „Натура 2000“.
Очаква се да бъде създаден модел за възстановяване на засегнати от природни нарушения гори, като се отчитат промените в климата и оптималният бъдещ дървесен състав, както и да бъде изграден капацитет за подпомагане на недържавни собственици на увредени гори.
Едни от най-новите мерки за модернизация и повишаване на прозрачността в управлението на горите в ЮЗДП включват въвеждането на системата за електронна продажба на дървесина (https://sale.uslugi.io/uzdp) и интерактивната карта на горите в обхвата на предприятието (http://gori.uzdp.bg).